Mivel a programozás egy gyakorlati szakterület, ezért nagyon fontos, hogy a diákok kellő időt és energiát szánjanak a feladatok alapos begyakorlására. Ehhez két dolog szükséges: egy jó feladatgyűjtemény, ami átfogóan tárgyalja a főbb témaköröket és egy hatékony tanulási módszer, ami garantálja, hogy sikerül elsajátítani a magabiztos programozás tudás megszerzéséhez szükséges képességeket.
Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy a diákok sok hibát elkövetnek a tanulás alkalmával, ami meggátolja őket abban, hogy sikerélményük legyen.
Nem megfelelő munkafüzet
A nehezebb programozási feladatok kezdőknek sok fejfájást tudnak okozni. Ha egy példát túl bonyolultnak éreznek, akkor hamar elmegy a kedvük attól, hogy gyakoroljanak. Fontos tehát, hogy egy olyan munkafüzetet válasszanak, amit a kezdők is jól tudnak használni.
Folyamatos gyakorlás hiánya
A programozást úgy lehet a leghatékonyabban elsajátítani, ha a tanulók minden nap foglalkoznak vele. A függvények, algoritmusok, mutatók, egy- illetve kétdimenziós tömbök megértéséhez és begyakorlásához folyamatos, napi szintű gyakorlás kell.
Türelmetlen hozzáállás
Az idő egy fontos tényező bármilyen ismeretanyag elsajátításáról is legyen szó. Fontos, hogy a diákok lépésről lépésre haladjanak, az új ismeretek megszerzése mellett pedig a meglévő tudásukat is ismételjék, kellőképpen elmélyítsék. Ez pedig nem megy egyik napról a másikra. Sok esetben hónapok kellenek ahhoz, hogy valaki megtanulja a programozás alapjait.
Segítségkérés hiánya
A programozási feladatok kezdőknek sok kihívást okozhatnak, még akkor is, ha egyszerűbb példákról van szó. Ilyenkor érdemes felkeresniük egy megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező tanárt, aki alaposan elmagyarázza a nehézséget okozó tananyagot.